Dejte vale cukrovce

A vše začíná tak nenápadně. Narodíme se a překypujeme zdravím. Nic nám nechybí, všeho máme dost, cítíme se skvěle. A to je možná i ten důvod, že dlouho dlouho nic neřešíme. Na své zdraví nedbáme a když nám někdo dá dobrou radu, jen nad ní mávneme rukou. Ovšem jen do té doby, než nám přibudou nějaké ty roky a naše hříšky mládí se začínají projevovat v občas se vyskytujících potížích.

Pokud ani tady nedbáme, přidají se další problémy. A jejej, najednou jdeme od lékaře a neseme si léky na vysoký krevní tlak. No dobrá, jeden prášek není žádná hrůza, ostatní toho berou víc. Ale co čert nechce, zanedlouho už to není jenom prášek na tlak, ale přidá se i prášek na cholesterol. Statiny nejsou nic dobrého, ale když je situace tak vážná, přijmeme i je. Tím to nekončí, někdo dostane i léky na problémovou štítnou žlázu. A kdyby tady byl konec. Na dalších krevních testech vám lékař zjistí vysoké hodnoty triacylglycerolů. A odcházíte s dalšími prášky. A začarovaný kruh pokračuje, za rok vám zjistí, že máte vysokou hladinu glukosy a už v tom jedete. Další prášky.

Pokud toto kolo nezastavíte, skončíte na inzulinu. A tady už se z rozjetého vlaku špatně vystupuje. Ale já vám něco povím, řešení existuje. Zajímejte se o své výsledky krve a řešte situaci dříve, než se vám vymkne z ruky. Existuje několik pomocníků – cvičení, zdravá strava a otevřená mysl.